Prieš septynis metus Asta ir Vytis pirmą kartą dviese keliavo po Tailandą. Kelionės metu suprato, kad Azijos pažinimui reikia skirti kaip įmanoma daugiau laiko, todėl po kelių metų grįžo su dukra į Tailandą ir čia praleido 9 mėnėsius. O dabar Azijoje keliauja jau su trimis vaikais ir… kuprinėmis!
– Susipažinkime!
Esame penkių asmenų šeima – Vytis, Asta ir trys vaikai: dešimtmetė Rugilė, trimetis Jonas ir mažylis Mykolas, kuriam dabar vos 11 mėnesių. Pietryčių Azijoje lankomės jau trečią kartą. Pirmą kartą po Tailandą keliavome prieš septynis metus, be vaikų. Keliavome su kuprinėmis, nes taip patogiau, jei nori aplankyti daugiau vietų. Pamenu, kaip prieš išvykdami skubėjome užbaigti pradėtus darbus, nebaigtus projektus perduoti kolegoms, iš anksto domėjomės lankytinomis vietomis. Prieš išvykstant atrodė tikras “vau” išvykti atostogų dviem su puse savaitės.
Tos kelionės pabaigoje sutikome italų porelę, kurie važiavo apžiūrėti plaukiojančio turgaus. Pradėjome klausinėti, kur tas turgelis yra, kaip iki ten nusigauti, o italai mūsų klausia – kiek jūs planuojate būti Tailande? Sakom – dvi su puse savaitės. Ir jie mums paaiškino, kad kelionė iš Bankoko iki turgelio trunka visą dieną, tiek pat atgal, todėl nuvykus – geriausia likti ir nakvoti tame kaimelyje. O dėl to, kad atvykome trumpam laikui – neverta vienai ekskursijai skirti tiek daug laiko (jie po Tailandą keliavo jau beveik tris mėnesius). Tada supratome, kad Azijai reikia skirti žymiai daugiau laiko, t.y. rasti galimybę čia pabūti ilgiau, žinoma, jei tik norisi. Taip kažkur viduje pradėjo kirbėti mintis apie ilgesnę kelionę po šią šalį.
Praėjus keliems metams, antrą kartą į Pietryčių Aziją atskridome su Rugile – nusprendėme, kad vietoje priešmokyklinės klasės darželyje, dukra su mumis makaluosis po Aziją. Trise, su kuprinėmis ant pečių, (bendras svoris vos 22 kg) Azijoje praleidome 9 mėnesius: aplankėme Tailandą, Laosą, Vietnamą, Malaiziją, Singapūrą.
Dabar Azijoje esame su visa “kompanija” – su trim vaikais ( ir jau apie 35 kg daiktų). Pradėjome nuo Tailando ir Koh Phangan salos, kurią pažįstame, kaip antrus namus. O dabar esame Balyje.
– Kaip kilo idėja praleisti Azijoje metus laiko?
Kuo daugiau keliauji, kuo daugiau sutinki ilgą laiką keliaujančių šeimų, tuo plačiau atsiveria akys, ir tuo labiau didėja noras pačiam pirkti bilietus ir lėkti kur akys mato. Manau, mes ir mūsų tėvai labai ilgai daug ko neturėjome. Turbūt todėl dažnai norime uždirbti pinigų sau ir savo vaikams, turėti geresnį automobilį, telefoną, namus, rūbus. Tačiau, jei supranti, kad tai nesuteikia laimės, o visų milijonų neuždirbsi, tai laikas sau ir šeimai tampa prioritetas, o žemesnio pragyvenimo šalyse, kaip pietryčių Azija, tai yra paprasčiau įgyvendinti.
Kita vertus, kol vaikai maži ir sutinka keliauti su tėvais, ar bent jau neprieštarauja, kodėl ilgiau nepabūti kartu? Kodėl nepabėgti nuo šlapio ir šalto oro, nuo slogos, nuo kosulių? Manau, kiekvienas rastų savų argumentų. Svarbiausia, kad būtų noras.
– Kokiose vietose šios kelionės metu jau buvote ir ką dar planuojate aplankyti?
Vos atvykę praleidome kelias dienas Bankoke, adaptavomės prie klimato, aplankėme mažųjų mėgstamą Children Discovery Museum. Tada skridome piečiau – Khanom pajūrio miestelyje praleidome ilgą savaitgalį su taip pat Tailande mokytoju dirbančiu Astos broliu. Vėliau – Koh Phangan saloje, kur žinome beveik viską – paplūdimius, kavines, turime mėgstamą masažo saloną, o svarbiausia – turime keletą draugų, kurie tebegyvena saloje.
– Papasakokite apie Koh Phangan salą. Ką galite rekomenduoti Phangan saloje tėvams su vaikais? Kokius paplūdimius jūs labiausiai mėgstate, kokiuose dažniausiai lankotės? Gal galite rekomenduoti kokį viešbutį?
Atvykus ilgesniam laikui į Koh Phangan patogiausia išsinuomoti namą. Šį kartą 6 savaites gyvenome namelyje džiunglėse – didelėje terasoje užteko vietos ir mums, ir vaikų žaislams, o ryte pabundi nuo džiunglių garsų ir kažkur giedančių tajų auginamų gaidžių giedojimo 🙂
Koh Phangan sala nedidelė, bet čia viskas, ko reikia būnant su vaikais: daug smėlėtų paplūdimių, miestelyje Thong Sala yra ligoninė, prekybos centrai, turgus, bankas. Šiaurės rytuose – nuostabūs Thong Nai Pan paplūdimiai, į kuriuos važiuojant kalnuotais keliais galima atsigaivinti maudantis kriokliuose. Salos šiaurėje – žvejų miestelis Chaloklum su balto smėlio paplūdimiu ir nedidele rusų bendruomene. Čia patogu apsistoti tiems, kas nemoka anglų kalbos. Salos vakaruose esančiame Sirithanu galybė jogos centrų, vietelės pasisemti dvasinės ramybės ir energijos, o taip pat Zen beach, kuriame ir saulėlydžiai ypatingai gražūs, ir ypatinga aplinka: kažkas saulei leidžiantis groja gitara ar dainuoja, o kažkas žongliruoja rutuliais ar demonstruoja porinės jogos pratimus. Turbūt gražiausias kelias saloje – Hin Kong’e. Čia verta stabtelti pasivaikščioti pajūriu, leidžiantis saulei pasifotografuoti, o taip pat “JJ Bar & Grill” suvalgyti nuostabių birmietiškų salotų (Burmese salad).
Koh Phangan yra turbūt labiau neveikimo nei veikimo vieta. Čia mažai judesio, daugiau ramybės, mažai trumpam atvykstančių turistų (išskyrus tas kelias dienas saloje, kai pietinėje salos dalyje vyksta Full moon party). Jei atsibos laukiniai paplūdimiai, galima kopinėti po kalnus, lankyti jogą, mokytis Tailando bokso, lankyti tajų virtuvės ar tajų kalbos kursus, eiti paviršinio ar giluminio nardymo, eiti tailandietiško masažo arba masažo kursų ir pan. Dar yra tarptautinis darželis, kur vaikai ras kompaniją ir galės išmokti ar patobulinti anglų kalbos žinias.
– Kokios rekomendacijos keliaujantiems be vaikų?
Nelabai galėtume ką nors patarti važiuojantiems savaitei į prabangų viešbutį, bet galime patarti norintiems patirti daugiau įspūdžių ir spalvų:
- pasiruoškite, kad dažniausia ir patogiausia priemonė judėti – motoroleris. Taksi gali rasti tik didmiesčiuose, o mažesniuose miesteliuose viešo transporto nėra, nes visi važiuoja motoroleriais. Jei nemokate, pasitreniruokite namuose. Visur motorolerį galima išsinuomoti dienai, savaitei ar mėnesiui.
- valgykite gatvėje ar vietinių kavinėse – nebijokite, tikrai skanu ir nebrangu, o ir ne prasčiau nei restoranuose.
- patogiausia keliauti su kuprine, o daiktų iš namų įsidėkite kaip galima mažiau – jei ko pritrūks, tikrai galima nusipirkti čia.
– Jūsų dukrytė eina į 4 klasę. Kaip išsprendėte mokslų klausimą? Ar nebuvo baisu prisiimti atsakomybės mokyti ją nuotoliniu būdu? Kaip reagavo mokykla, seneliai? Kaip atrodo mokymo nuotoliniu būdu lūkesčiai vs realybė?
Prieš išvažiuodami Rugilę perkėlėme į Vilniaus Ozo mokyklą, kur yra nuotolinio mokymo klasė. Internetu gauname ir knygas, ir užduotis, ir testus – viską tą patį, ką daro jos klasiokai Lietuvoje. Nors anksčiau neteko mokytis-mokyti nuotoliniu būdu, neabejojome, kad susitvarkysime. Daugiau dvejojome, kad dukra neteks draugų ir socialinės aplinkos – juk Lietuvoje liko klasės draugės, choras, šokių mokykla. Tačiau Rugilė susirašo su draugėmis ir klasės mokytoja – tad ryšiai išlieka, o rašydama laiškus – tobulina ir rašymo, ir kompiuterinio raštingumo įgūdžius.
Gal kiek naiviai tikėjomės, kad mokantis dukra daug ką darys visiškai savarankiškai 🙂 Nors internete mokymosi aplinka pakankamai gera, jai reikia pagalbos mokantis naujus dalykus, įkeliant atliktus darbus ar atliekant video užduotis. Tėveliams tenka būti stipriems dienos plane nustatant laiką mokslams – juk kai šviečia saulė, netoliese baseinas ar jūra, imtis darbų kievienam nebūtų lengva. Bet kaip kitaip ugdyti valią ir supratingumą? Pagrindinis individualaus mokymo privalumas, kad pastebime žinių spragas, kurias, be abejonės galime ištaisyti.
Kaip reagavo seneliai? Jiems daugiausia kėlė nerimo būtent Rugilės mokslai. Bet žinot, viskas įmanoma ir, manau mums sekasi gerai 🙂
– Kodėl pasirinkote namų mokymą?
Mėgaujamės keliavimu be konkretaus plano. Turėjome vizą į Tailandą 2 mėnesiams. Į Balį nusprendėme važiuoti vos prieš keletą savaičių, šiandien dar tiksliai nežinome, kur būsime po mėnesio, o tuo labiau po pusmečio, todėl mokykla konkrečioje vietoje mums netinka.
– Papasakokite kaip atrodo jūsų tradicinė diena.
Su trim vaikais liūdna nebūna! Mažieji vyrukai keliasi anksti, tad tėtis jau nuo 6 ryto turi veiklos. Vėliau kasdieniniai dalykai – pusryčiai, maudynės ar pasivaikščiojimas, individuali veikla, mokslai, pietų miegas, vėl bendra veikla, vakare atokvėpis tėveliams, kol didieji pusvalandį žiūri per kompiuterį filmuką. Azijoje temsta apie šeštą vakaro, tai paprastai apie aštuntą vaikai eina miegoti.
Kartais juokaujame, kad vaikai turi atostogas “viskas įskaičiuota”, o mes esame kaip aptarnaujantis personalas – pamaitinti, aprengti, sutvarkyti, išskalbti ir dar pramogas suorganizuoti. Tikimės, kad tai mūsų investicija į geresnius santykius su vaikais dabar ir, tikėkimės, paauglystėje! 🙂
– Daugelis tėvų turi baimių dėl maisto Tailande, dėl skiepų. Kokia jūsų nuomonė?
Mūsų vaikai skiepyti pagal amžių privalomais skiepais, jokių papildomų. Susirgti ir apsinuodyti galima būnant ir namuose jei neplausi daržovių, vaisių ar galų gale rankų. Valgome ten pat, kur valgo vietiniai. Žvilgsniu patikriname, ar atrodo švariai ir nevalgome kažko, jei atrodo nešvaru ar nešviežia.
Ragaujame viską, kas tik patraukia akį. Azijoje maistas skanus – gausybė makaronų, ryžių patiekalų, sriubų, patiekalų su daržovėmis, labai skanūs švieži vaisiai, tad lietuviškų patiekalų nepasiilgstame. Be to, kai taip karšta, savaime norisi lengvesnio maisto. Gyvendami namelyje su virtuve Koh Phangane, karts nuo karto Joną palepindavome Lietuvoje įprastomis bulvėmis. Bet jau kelios savaitės esame Balyje, tai valgome viską su ryžiais.
Tailande sutikome ir veganų/vegetarų, tai jie visi džiūgavo, kad Tailande didelis ir jiems skirto maisto pasirinkimas. Trumpai sakant Tailande ar kitur Azijoje tikrai niekas neliks alkanas!
– Ką esate aplankę Tailande visų ankstesnių Kelionių metu? Kur labiausiai patiko?
Esame buvę ir Tailando šiaurėje – Pai, Chang Mai, labai patiko Ayutthaya – senoji Tailando sostinė, esanti truputį į šiaurę nuo Bankoko, ne kartą lankėmės Bankoke, buvome salose rytinėje pakrantėje (Koh Tao, Koh Phangan, Koh Samui) bei vakarinėje Tailando dalyje – Krabi, Koh Lanta. Tailandas didelis – visų lankytinų vietų neaplankysi, o galų gale, jos kažkiek ir panašios. Sau nekeliame tikslo aplankyti viską ir padaryti “check”, tad dažnai į mūsų lankytinų objektų sąrašą, vietoj žymios šventyklos, patenka vaikų žaidimo aikštelė, vaikams skirti muziejai, kitos pramogos.
Kai keliavome be vaikų, rinkdavomės visas transporto priemones: traukinius, autobusus, mikroautobusus. Kai buvome Tailande tik su Rugile dažnai važiavome naktiniu traukiniu, kartą važiavome naktiniu autobusu, į salas keliavome net lėtai plaukiančiu keltu su nakvyne. Šį kartą, keliaudami jau su trim vaikais, kai tik galima, renkamės skristi lėktuvu – perkant bilietus truputį iš anksto, galima įsigyti nebrangiai, o ir kelionė neprailgsta. Atradome formulę, kad idealiausia – kai kelionė trunka iki keturių valandų per dieną, tai šitaip ir sudaliname savo maršrutą gabaliukais.
Vienas iš įdomesnių praeityje išbandytų dalykų – tai lėta, dviejų dienų kelionė tradiciniu mediniu laivu Mekongo upe žemyn iš Laoso link Tailando. Nakvojome nedideliame miestelyje Laose, kuriame elektra būna vos kelias valandas per dieną, bet kitas įdomus dalykas, kad netoliese yra dramblių – ryte matėme juos besiprausiant upėje!
– Ką galėtumėte palinkėti tėvams, kurie svarsto panašiai avantiūrai, bet vis dar neišdrįsta?
Dvejoti dėl ligų ar maisto tikrai neverta. Žinoma, ilgoje kelionėje bus visko, tame tarpe ir nemalonių siurprizų, bet garantuojame, kad patirti įspūdžiai vaikams išliks ilgam, ir tikrai viskas bus gerai!
Dar palinkėtume nebijoti išeiti iš darbo, nebijoti savo gyvenime paspausti “pauzės” ar “restart” mygtuką, o santaupas naujam telefonui, planšetei ar naujo automobilio pradiniam įnašui investuoti į keliones!
Keliavote po Tailandą ir norite pasidalinti savo patirtimi? Parašykite labas@tailandieciai.lt
Daugiau apie lietuvius Tailande skaitykite čia
Naudingos nuorodos keliaujantiems į Tailandą
Viešbučių užsakymas: Booking.com ir AgodaViešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai