Gyvenimas Tailande padovanojo didžiausią dovaną mums – sutiktus žmones. Su Gabija Lebednykaite netikėtai susipažinome atostogų Lietuvoje metu Tailando konsulate – visai prieš pat jos išvykimą gyventi į Tailandą. Čia ji su savo šeima jau gyvena apie 4 mėnesius, o prieš tai yra buvusi Tailande keletą kartų. Gabija šį kartą rubrikoje „Tailandiečiai” dalinasi savo patirtimi apie Koh Samui salą ir gyvenimą Tailande. Atvirai, nes tik kas yra atvira, tas yra tikra.
-Kaip, kada ir kodėl atsidūrėte Tailande? Kurioje vietoje gyvenate?
Gyvename Tailande nuo 2017 m. rugsėjo, nes mano vyras atvyko dirbti į Koh Samui saloje esančią mokyklą. O aš dirbu internetu, iš esmės vykdau tą pačią veiklą, kaip ir Lietuvoje, tik nuotoliniu būdu. Esu vertėja ir komercinių tekstų rašytoja.
Būsiu atvira – gyventi Koh Samui saloje mums nepatinka… BET tai anaiptol nereiškia, kad šis pasaulio kraštas nepatrauklus kelionėms, anaiptol. Labai rekomenduoju Tailandą atostogoms. Vis dėlto gyventi čia mums tiesiog nėra įdomu, ir tiek.
Mes esam tarptautinė šeima (aš – lietuvė, vyras – prancūzas), ir kelionės ženklina visą mūsų buvimo drauge laikotarpį bei, žinoma, žalią jaunystę, iki sukuriant šeimą. Kartu esame gyvenę Prancūzijoje, Egipte, Lietuvoje ir Kolumbijoje, o keliavę plačiai – po Europą, Artimuosius rytus, Pietų ir centrinę Ameriką, Aziją. Abu turim savo mėgiamų kampelių, savo komforto zonas. Abiems tokia yra Pietų Amerika, kurią prisiminus iki šiol saldu, taip pat – juodoji Afrika, kuri alsuoja laisve ir aistra, man dar labai patinka Rytų Europa, ypač Balkanai. Pietryčių Azija niekada nebuvo ir nebūtų buvusi prioritetine ekspatriacijos kryptimi, deja, darbas Tailande buvo vienintelis tinkamas, kurį mano vyrui pasiūlė tuo metu (alternatyva buvo Filipinai, bet abu sutarėm, kad ten gyventi tikrai nenorime), ir jam neliko nieko kito, kaip sutikti, o man – sekti jam iš paskos. Manau, didžioji mūsų problema yra ta, kad gyvename saloje, ir gyvenant Koh Samui, jokiu būdu negalima teigti, kad gyveni Tailande. Tai lyg koks nors užsienietis metus pagyventų kokiam Babriškių kaime ir sakytų, kad gyveno Lietuvoje – įspūdis apie šalį juk būtų labai ribotas. Mažoje saloje greitai tampa beprotiškai nuobodu, ypač, jei esi miestietis, pratęs prie gyvo kultūrinio gyvenimo, žmonių ir pramogų gausos, spartaus gyvenimo tempo. Juokaujam, kad patekom į pelkę. Kadangi Tailande ir aplinkinėse šalyse jau lankėmės anksčiau, žavėjimosi egzotiška kultūra jau seniai nebeliko, nes viskas pažįstama, ir ima vis labiau erzinti nepatinkantys dalykai. Taigi laukiam nesulaukiam, kada baigsis vyro kontraktas ir galėsim atsisveikinti su Tailandu ir visu Pietryčių Azijos regionu.
– Ką galėtumėte papasakoti apie gyvenimą su vaikais?
Jiems nepatinka karštis, uodai, tai, kad nėra žaidimų aikštelių, įprasto lietuviško maisto, lietuviškai kalbančių žmonių. Mintis, kad kasdien galima eiti maudytis į žydrą jūrą – šauniausias dalykas pasaulyje gali kilti tik šaltoje Lietuvoje. Kai toji žydra jūra tampa kasdienybe, greit pabosta ir norisi kitų dalykų. Žodžiu, geras toks angliškas posakis: The grass is always greener on the other side („žolė visuomet žalesnė kitoje pusėje”) 🙂
-Kas labiausiai patinka gyvenant tailande?
Graži gamta, turtinga šalies kultūra ir istorija, kai kurie vietiniai patiekalai ir maisto produktai.
-Su kokiais iššūkiais gyvenant teko susidurti?
Kadangi Pietryčių Azijoje esame jau ne pirmą kartą, žinojome, kur vykstame ir ko tikėtis, taigi nei kultūrinio šoko, nei netikėtumų nebuvo. Žinoma, vargina karštis, drėgmė, uodai, europietiško komforto ir gero organizuotumo trūkumas, kalbos barjeras, bet esame čia laikinai, taigi žinome, kad šių sunkumų ilgai tverti nereikės. Jei ketintume likti Tailande ilgam, matyt, mėgintume išmokti tajų kalbą ir prisitaikyti prie jų mentaliteto. Kol kas tik pabambam, jei kažkas labai nepatinka, ir koncentruojamės į geruosius gyvenimo čia aspektus.
-Jūsų mėgstamiausi patiekalai – ką manote apie tajišką virtuvę?
Labai skanu. Ar sveika – kitas klausimas, čia neribojamas nei genetiškai modifikuotų vaisių/daržovių pardavimas, nei tam tikrų kenksmingų maisto priedų (pvz., MSG, kuris dedamas į beveik visus padažus) vartojimas. Ilgiau pagyvenus ima trūkti europietiškų produktų – grūdinių kultūrų, pieno produktų, europietiškų vaisių ir t.t., tačiau vien atostogaujant Tailande, manau, ta gastronominę nostalgija nespės apnikti ir turėtų likti labai skanūs įspūdžiai!
-Ar daug keliavote tailande? Kokios mėgstamiausios vietos tailande ir į kur norėtumėt grįžti? Ką dar norėtumėte aplankyti ar pamatyti?
Mums patinka Bankokas – miestas su labai gera atmosfera, ir šiaurės Tailandas. O gražių salų su nuostabiais paplūdimiais – daugybė, tik ilgiau pakeliavus, visos jos ima atrodyti vienodos. Kultūriškai vis dėlto įdomesnė žemyninė šalies dalis.
-Ką vežate lauktuvių draugams ir artimiesiems?
Tailandietiškų saldumynų, tekstilės ir kūno priežiūros priemonių.
-Be ko tailandietiško neįsivaizduojate savo gyvenimo?
Be kokosų ir visų jų produktų – pieno, desertų, sulčių, aliejaus.
-Ką patartumėte norintiems ilgiau pagyventi tailande?
Pasidomėti vizų gavimo tvarka ir reikalavimais, taip pat klimatu, nes skirtinguose regionuose liūčių sezonas ateina skirtingu laiku. Tuomet paplūdimiais nelabai pasimėgausite, gali tekti visą dieną liūdnai smaksoti namuose. Kaip Lietuvoje 🙂 Ir patariu nusiteikti namų nostalgijai, ji tikrai anksčiau ar vėliau užplūs.
-Ką patartumėte keliautojams?
Džiaugtis kelione ir mėgautis įspūdžiais. Tailandas yra puiki šalis atostogoauti.
-Ką rekomenduotumėte aplankyti ar nuveikti Koh Samui? Patarimai pasirinkusiems atostogauti šią salą.
Savo įspūdžiais esu pasidalinusi su portalu 15min, kviečiu paskaityti šį straipsnį.
Mes gyvenam Lamai, manau, ten ir geriausia apsistoti – žmonių nėra labai daug, bet visi turiniai ir svarbiausi taškai lengvai pasiekiami. Lamai yra ramesnis už populiariausią Koh Samui paplūdimį Chaweng, todėl labiau tinkamas šeimoms. Crystal Bay – labai gražus, romantiškas, tinka paviršiniam nardymui, nes daug jūros gyvūnijos, tačiau maudytis nelabai – kartais būna labai seklu, kartais – didelės bangos, daug uolų.
Mano rekomenduojamos vietos pavalgyti – Kawin’s Kitchen (sveikas, įdomiai pateiktas tailandietiškas maistas, labai draugiškos savininkės), Il Tempio (tikrai geras ne per brangiausias itališkas restoranas, kokybiškas autentiškas maistas ir graži aplinka), Imchai (tailandietiškos virtuvės klasika, pigu), Lamai Veggie (veganiškas maistas, siūlo tik dienos pietus, turi labai skanių veganiškų tortukų ir neitįkėtinai gerų mėsos imitacijų).
——————————-
Gyvenate Tailande ir norite pasidalinti „džiaugsmais” ir „vargais” su būsimais keliautojais ar gyventojais? Susisiekite su mumis labas@tailandieciai.lt! Jūsų patirtis gali padėti padėti apsispręsti, įkvėpti ar net gi atkalbėti 🙂
Keliaujate į Samui? Pervežimus ir laivo bilietus galite įsigyti internetu ČIA.
Viešbučius galite įsigyti Booking ar Agoda puslapyje.
Naudingos nuorodos keliaujantiems į Tailandą
Viešbučių užsakymas: Booking.com ir AgodaViešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai