2020 metai visam pasauliui atnešė ir vis dar kelia daug iššūkių. Karščiausia problema, kuri vis dar lūkuriuoja tarp mūsų Covid-19, ši pandemija ne tik atvėrė sveikatos sistemų, krizių valdymo ir kitus netobulumas, bet tuo pačiu paaštrino ir egzistuojančias socialines, ekonomines ir politines problemas. Nemažai valstybių visame pasaulyje susiduria su piliečių nepasitenkinimu, kuris pasireiškia nuo užstalės debatų, taikių protestų gatvėse ar net išauga iki revoliucijų.
Beveik 800 metų Tailandas arba tiksliau Siamo karalystė buvo absoliuti monarchija, tačiau XX a. pradžioje pradėjo gimti idėjos, jog Tailandas jau yra pasirengęs naujoms valdymo formoms. Po truputi absoliutinės monarchijos įvaizdis pradėjo eižėti, kas galiausiai privedė prie 1932 m. sąlyginai švelnios (be kraujo praliejimo) revoliucijos, po kurios Tailandas tapo konstitucine monarchija. Šios revoliucijos rezultatas: atsirado pirmoji konstitucija, pradėjo formuotis politinės partijos (pirmoji partija – „žmonių partija“), suformuota nacionalinė asamblėja. Laikoma, jog šis Tailando istorinis įvykis yra vienas reikšmingiausiu XX a. Pradėjo kaltis pirmieji demokratijos daigai. Visgi Tailando demokratizacijos kelias buvo ir yra pažymėtas stiprios turbulencijos.
Atslūgus pirmajai euforijai, po monarchijos pasitraukimo į politinį šešėlį, revoliucijos lyderiai susidūrė su daugybė iššūkių. Apart ekonominių, socialinių ir kitų problemų, kilo klausimas, kas turėtų vesti Tailandą demokratijos link? Demokratijos „šauklių“ sąjungą sudarė civiliai (vėliau partijų lyderiai) gavę išsilavinimą vakaruose ir kariuomenės atstovai. Prasidėjo politinės galios konsolidacijos etapas, kuriame geras startines pozicijas turėjo politinių partijų lyderiai. Atrodė, jog demokratizacija įgauna pagreitį, tačiau geopolitinis kontekstas – Antrasis Pasaulinis karas – ilgam atitolino šią viziją.
Po monarchijos nuvertimo karališkoji šeima nebuvo linkusi susitaikyti su galios praradimu politinėje erdvėje. Nuolat buvo ieškoma būdų, kaip galima diskredituoti demokratijos „šauklių“ pozicijas, taip susigrąžinant status quo. Antrasis Pasaulinis karas sukūrė idealias sąlygas susigrąžinti prarastas pozicijas.
Per tuos keliolika metų, po revoliucijos, politiniams lyderiams taip ir nepavyko susitarti ir stabilizuoti situacijos. Dar didesnį chaosą sukėlė Antrasis pasaulinis karas. Žmonėms pradėjo neberūpėti sostinės, Bankoko, kalbos apie gražesnį rytojų, visi norėjo stabilumo čia ir dabar. Tuo metu vienintelė jėga, kuri galėjo pasiūlyti stabilumą, buvo kariuomenė. Karališkoji šeima netruko susizgribti, jog tai yra puiki proga sudaryti sąjungą su kariuomene ir atstatyti politinį D vitaminą.
Ilgai laukti nereikėjo 1947 m. įvyko pirmasis valdžios perversmas, kuriam dirigavo kariuomenės vadai su karališkosios šeimos atstovu palaiminimu. Jau 1949 m. naujoje konstitucijoje buvo grąžintos beveik visos turėtos privilegijos karališkajai šeimai papildomai akcentuojant Lese Majeste įstatymą, kuris nustatė griežtas bausmes už bet kokią kritiką karaliaus ir jo šeimos atžvilgiu.
Konstitucinė monarchija išliko, kaip valdymo forma, tačiau de facto valdžia buvo padalinta tarp karališkosios šeimos ir kariuomenės, pastarosios naudai. Karalius buvo pozicionuojamas, kaip tautos veidas, esantis aukščiau politikos. Tuo tarpu kariuomenė visuomet stengėsi veikti už užsklandos, kuo mažiau atkreipiant dėmesį į save.
Nuo 1947 m. yra priskaičiuojama apie 13 pavykusių perversmų ir dar panašiai nepavykusių. Visi perversmai vienaip ar kitaip buvo įgyvendinti kariuomenės pagalba. Paskutinis perversmas įvyko 2014 m., nuverčiant teisėtai išrinkta politinę valdžią. Iki šios dienos Tailandas yra valdomas kariuomenės, nors ir oficialiai jie yra išrinkti, praeitą pavasarį, kaip partijų nariai į parlamentą.Kaip pastebėjote per pastaruosius 70 metų Tailande galima išskirti du pagrindinius veikėjus formuojant politines gaires – kariuomenę ir monarchiją. Kartas nuo karto po 1990 m. partijų lyderiai mesdavo iššūkį šiai ašiai, bet galiausiai buvo priversti kapituliuoti.
Pro-demokratiškai nusiteikę protestuotojai skanduoja „Mirtis diktatūrai, tegyvuoja demokratija“
Pastarųjų kelių mėnesių jėga, kaip ir 1976 m. žiauriai numalšinta, metanti iššūkį šiam tandemui – jaunoji karta. Jaunajai kartai įgriso įsikerojusi korupcija, autoritarinio valdymo grimasos, teisingumo stoka ir kitos jautrios temos. Norisi matyti daugiau skaidrumo valdymo procese. Esmines temos, kurios yra liečiamos pastaruoju metu: mažiau kariuomenės kišimosi į politines realijas, didesnis demokratinių institucijų vaidmuo ir ypač yra pabrėžiamas monarchijos klausimas.Kartą per mėnesį, jaunimas ir visi, kurie nori prisidėti, renkasi numatytojo vietoje taikiam protestui, kuriuo metu yra pakartojamas sąrašas su 10 prašymų valdžiai ir monarchijai. Į aikštes susirenka daugiatūkstantinės minios, kurios dainuoja ir kuo toliau vis garsiau. Valdžia, kol kas reaguoja grasinimais, kratomis ir kitomis bauginančiomis priemonėmis, bet panašu, jog tai turi atvirkštinę reakciją.
- Panaikinti 6 straipsnį konstitucijoje, kuris draudžia bet kokį karaliaus apkaltinimą bei pridėti, jog atstovų rūmai gali pradėti svarstymą dėl karaliaus kaltės;
- Panaikinti 112 straipsnį baudžiamajame kodekse ir suteikti žodžio laisve karališkosios šeimos atžvilgiu. Visi, kurie buvo nuteisti dėl kritikos karališkajai šeimai turi būti amnestuoti;
- Panaikinti Karūnos nuosavybės įstatymą ir aiškiai atskirti karaliaus asmeninę nuosavybę nuo tos, kuri yra valdoma finansų ministerijos;
- Karūnos biudžetą susieti su ekonominiais šalies rodikliais;
- Panaikinti perteklines karališkąsias institucijas;
- Maksimalus skaidrumas prižiūrint, kas aukoja karališkajai šeimai ir kam aukoja karališkoji šeima;
- Sumažinti karaliaus įtaka palaikant tam tikrus politinius sprendimus, kitaip sakant karalius turi susilaikyti nuo viešų politinių pareiškimų;
- Išgyvendinti vienašališką karališkosios šeimos garbinimą iš viešosios erdvės ir edukacinių programų;
- Nuodugniai ištirti visus dingimo be žinios ir žmogžudysčių atvejus, kurie buvo susiję su karališkosios šeimos kritika;
- Uždrausti karaliui pasirašyti, perversmus įteisinančius įstatymus.
Už informaciją dėkojame Tailande gyvenančiam Jevgenijui. Daugiau apie Jevgenijų skaitykite jo Facebook puslapyje.
Naudingos nuorodos keliaujantiems į Tailandą
Viešbučių užsakymas: Booking.com ir AgodaViešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai