7,3K
Viešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai
Kai kurie faktai apie Tailandą mane glumina dar ir dabar, nepriklausomai nuo to, kiek laiko gyvenu Tailande. Įdomiausi ir keisčiausi faktai apie Tailandą:
- Išvertus iš tajų kalbos Tailandas reiškia laisvųjų žemė.
- Tailandas užima 20 vietą labiausiai apgyvendintų šalių sąraše.
- Tailande gyvena net 67 milijonai gyventojų!
- Tailandas anksčiau buvo vadinamas Siamo karalyste.
- Tai vienintelė šalis Pietryčių Azijoje, kuri niekada nebuvo kolonizuota europiečių.
- Tailande puikuojasi didžiausia pasaulyje auksinė Budos statula.
- Šalyje metai skaičiuojami skirtingai nei Europoje ir daugumoje kitų pasaulio valstybių. Nuo krikščioniškosios tradicijos, kurios laikosi ir Lietuva, skirtumas 543 m. 2016 metai Europoje yra 2559 Tailande. Greitai švęsime 2560-uosius!
- Tailando pakrantės ilgis siekia net 3219 kilometrų. Tai vienų gražiausių paplūdimių pasaulyje šalis.
- Pilnas Bankoko pavadinimas yra įtraukas į Gineso knygą dėl savo ilgumo: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Lietuviškai versti neišdrįsiu, angliškas vertimas: “City of Angels, Great City of Immortals, Magnificent City of the Nine Gems, Seat of the King, City of Royal Palaces, Home of Gods Incarnate, Erected by Visvakarman at Indra’s Behest.”
- Mylimas ir tėvu laikytas Tailando karalius Rama IX , valdė šalį 1946–2016 m. Jo tikras vardas, Bhumibol Adulyadej, reiškia „tvirtumas šaliai, nepalyginama jėga“.
- Jis buvo ilgiausiai valdęs šalį monarchas pasaulyje.
- TŠis monarchas turėjęs ilgiausią vardą – pilnas jo vardas: Phrabat Somdet Phra Paramintharamaha Bhumibol Adulyadej Mahitalathibet Ramathibodi Chakkrinaruebodin Sayamminthrathirat Borommanatthabophit.
- Šis karalius yra daugiausiai perversmų išgyvenęs karalius.
- Naujuoju karaliumi tapo vienintelis jo sūnus Maha Vajiralongkorn.
- Formalus jo įšventinimas į karalius vyks tik po metų po gedulo ir karaliaus kremavimo.
- Budizmas Tailande yra labiausiai paplitusi religija. Budistai – 94% , musulmonai – 5%, krikščionys – 1%.
- Pietų Tailandas yra musulmoniškas.
- Tailandas yra konstitucinė monarchija, bet šalį valdo kariuomenė.
- Prieš šimtmetį, Šiaurės Tailandas buvo padengtas tankiais miškais. Šiandien tik apie ¼ šalies yra miškinga.
- Tailandas užimą antrąją vietą pagal patirtus iškirstų miškų nuostolius Pietryčių Azijoje. Šiandien Tailande medienos ruoša yra uždrausta.
- Seniau Bankokas buvo vadinamas Žemės Venecija, nes pastatai stovėjo ant polių virš Menam Čao Prajos upės, tačiau augant Bankoko miestui, dauguma kanalų buvo užpilti.
- Daugiau nei 1500 orchidėjų rūšių auga Tailando miškuose. Tailandas eksportuoja daugiausiai orchidėjų pasaulyje.
- Tiek Holivudo, tiek Brodvėjaus pastatyti filmai ”Karalius ir aš” Tailande yra uždrausti. Šis filmas yra laikomas įžeidžiančiu karalių. Filme karalius yra pavaizduotas kaip neišsilavinęs, tačiau jis buvo pirmasis Azijietis valdovas kuris mokėjo skaityti, rašyti ir kalbėti angliškai.
- Pasaulinio garso golfo žaidėjo Tiger Woods mama yra tailandietė.
- Nacionalinė Tailando vėliava yra pakeliama kiekvieną rytą 8:00 val. ir nuleidžiama kiekvieną vakarą 18.00 val. Tuo metu giedamas Tailando himnas, rekomenduojame tuo metu praleisti ten, kur yra daug žmonių (turguje, viešojo autobuso stotelėje ar kitur).
- Tailando vėliavoje dvi horizontalios raudonos linijos simbolizuoja šalies žemes ir žmones. Baltos horizontalios linijos atstovauja Budizmo tyrumą, pagrindinę šalies religiją. O plati mėlyna juosta centre simbolizuoja monarchiją.
- Bankokas yra vienas iš lankomiausių miestų Azijoje.
- Broliai, kurie pasauliui davė savoką Siamo Dvyniai, gimė 1811, kaimelyje, netoli Bankoko. Dviyniai Eng ir Chang buvo susijungę ties krūtine.
- Tailande svarbiausia žmogaus kūno dalis yra galva ir ji yra laikoma šventa. Niekada nelieskite tailandiečio galvos. Taip pat tajai yra linkę laikyti galvą šiek tiek žemiau už vyresnio ar svarbaus žmogaus galvą taip rodydami pagarbą.
- Tailande maistas valgomas šaukštu. Valgyti su šakute yra nemandagu. Šakutė yra naudojama kaip pagalbinis įrankis padedantis sustumti maistą ant šaukšto.
- Tailande žmonės yra labai draugiški, tad nenustebkite jeigu nepažįstamasis prieis prie jūsų ir jus užkalbins.
- Tailande žmonės nestovi eilėse. Vietoj to, tajai susiburia į grupelę.
- Lankantis šventyklose ar vienuolynuose, derėtų prisidengti alkūnes ir kelius.
- Į kai kurias šventyklas moterys nėra įleidžiamos.
- Netikėkite taksisto žodžiais jeigu jis sako, kad jūsų kelionės tikslo vieta yra uždaryta ar nedirba. Dažnai taksistai naudoja šią taktiką siūlydami aplankyti kitas vietas, į kurias jus nuvežus, vairuotojas gauna papildomų pinigų.
- Kartais gražiausiai apsirengusi moteris kurią matote yra nebūtinai moteris 😉
- Kai einate į kokį nors objektą, atkreipkite dėmesį ar kiti nusiavę batus, ar nėra prie durų ženklo. Jei taip, jums taip pat derėtų nusiauti.
- Būtinai lankykitės masažo salonuose. Kasdien! Tailande masažai nuostabūs ir labai pigūs!
- Tačiau venkite masažo salonų su iškabomis „gražios merginos“ arba „laimingos merginos“, ar tiesiog iškabų kuriuose minimos moterys ar merginos. Na nebent jūs ieškote viešnamio!
- Populiariausias masažas – tailandietiškas masažas. Man labiau patinka aliejinis masažas – tarpinis variantas tarp tailandietiško ir atpalaiduojančio masažo.
- Ieškokite viešbučio be maitinimo arba kuris siūlo įskaičiuotus pusryčius, tačiau nešvaistykite pinigų kur visi dienos patiekalai įskaičiuoti. Tailande yra daug kitų nuostabių vietų pavalgyti ir labai nebrangiai.
- Jeigu norite parodyti pagarbą tailandiečiams, pasisveikinkite su jais Wai būdu: suglauskite delnus krūtinės aukštyje ir nuleiskite galvą.
- Tailando valiuta mums, lietuviams, skamba juokingai – „batai“.
- Keliaujant po Tailandą būtinai išbandykite kuo daugiau keliavimo būdų – ne tik lėktuvu ar autobusu, bet ir laivais, traukiniais, taxi, tuktukais.
- Pati populiariausia susisiekimo priemonė Tailande yra motoroleris. Net yra motorolerių taxi!
- Tailande – daug gražių nardymo vietų. Nardymą Tailande išbandyti būtina!
- Būtinai užsirašykite į tajiško maisto kursus! Čia jų daug, nebrangūs, o grįžę galėsite draugus nustebinti savo kulinariniais sugebėjimais.
- Tepkitės kremu nuo saulės net ir tuomet, jei atrodo, kad nėra saulės.
- Tailande randamas mažiausias pasaulyje žinduolis Kiaulianosis šikšnosparnis.
- Tailando vandenyse plaukioja didžiausios pasaulyje žuvys – Bangininiai rykliai, galintys užaugti iki 14 metrų ilgio.
- Viena dešimtoji viso pasaulio gyvūnų rūšių gyvena Tailande.
- Tailande galima aptikti vieną ilgiausių pasaulyje gyvačių – tinklinį pitoną, kuris užauga iki dešimties metrų ilgio.
- Karališkoji kobra – ne pati nuodingiausia gyvatė Tailande. Daugiausiai žmonių pražudo malaizietiškas vaiperis.
- Šalies teritorijoje aptinkama maždaug dešimt procentų pasaulio paukščių rūšių.
- Prieš šimtmetį Tailando teritorijoje gyveno apie 100 tūkst. dramblių, iš jų – apie 20 tūkst. buvo laukiniai. Šiandienos skaičiai nuteikia pesimistiškai: dramblių yra apie 5000 ir tik mažiau nei pusė – laukiniai.
- Remiantis Pasaulio ekonomikos forumu, Tailandas yra 13 draugiškiausia valstybė pasaulyje. Pirmoje vietoje šiuose rinkimuose pirmauja Islandija.
- Viena neįprasčiausių Tailando švenčių – Beždžionių bufetas, vykstantis Pra Prang Sam Yot šventykloje, Lopburi provincijoje. Daugiau nei 600-ams beždžionių pateikiamos net 2 tonos maisto: keptos dešrelės, švieži vaisiai, ledai ir kiti skanėstai. Vietiniai taip atsidėkoja beždžionėms, kurios gyvendamos kaimelyje į jį pritraukia minias turistų.
- Dar viena neįprasta tailandiečių šventė – vegetarų festivalis – tam tikra daosizmo festivalio versija, kurios metu vyksta savęs žalojimas. Vyksta lapkričio mėnesį, pagrinde Pukete, Trange ir aplinkui.
- Tailandas yra iškovojęs tik 9 aukso medalius vasaros Olimpinėse žaidynėse, iš viso 53 visų spalvų medaliai. 2 iš jų – paskutinėse žaidynėse Rio. Palyginimui – lietuviai turi 6 aukso, iš viso 61 medalį.
- Muay Thai boksas yra nacionalinė šalies sporto šaka, tad bokso ringų rasite kiekviename miestelyje – kaip pas mus krepšinio aikštelių. Muay Thai reiškiasi „8 galūnių menas” (hmm??).
- Sepak takraw – kitas labai populiarus sportas, žaidžiamas spardant plastikinį kamuolį taip, kad šis nenukristų ant žemės.
- Dramblių polo – tai dar viena populiari pramoga Tailande. Karaliaus taurė yra vienas pagrindinių sporto renginių visoje šalyje.
- Tailande griežtai prieštaraujama įstatymams kritikuojantiems monarchiją.
- Tailande yra net 1430 salų.
- Tailande yra nelegalu užlipti ant pinigų – už tai galite atsisėsti į kalėjimą.
- Tailande nelegalu vaikščioti neapsirengus. Už vaikščiojimą be marškinėlių taip pat galite atsidurti kalėjime. Tiesa, turistams tvarkos sergėtojai yra atlaidesni ir kartais atsiperka paskaitomis apie tajišką kultūrą.
- Kanchanburi kaimelyje yra garsusis geležinkelio tiltas per Kwai upę. Skaičiuojama, kad 80,000 – 100,000 žmonių žuvo statydami šį statinį.
- Suratthani mieste veikia beždžionių mokykla, vadinama Beždžionių kolegija. Gyvūnai ten mokomi ne tik triukų, kurias vėliau linksminami turistai, bet ir dirbti. Jos treniruojamos nuo palmių skinti kokoso riešutus. Kai kurios beždžionės per dieną sugeba nuskinti iki 1000 kokoso riešutų.
- Siamo katės ,kurios kilusios iš Tailando, į pasaulį pateko per Rusiją, kai buvo padovanotos carui Nikolajui II. Tik po to jos pateko į Europą.
- Viena Tailando princesė buvo rusė. XX a. pradžioje vienas iš princų, karaliaus Ramos V sūnus, studijavo Rusijoje ir iš ten parsigabeno nuotaką.
- Trečiadieniais dažnai uždaromos visos kirpyklos, mat tailandiečiai tiki, kad tą dieną kerpant plaukus, galima prisišaukti nelaimę.
- Tailando virtuvėje nenaudojama orkaitė. Orkaitę turi tik turtingieji ir Europiečiai.
- Tailando virtuvėje nėra skirtumo tarp pusryčių, pietų ir vakarienės patiekalų – visą laiką valgo tuos pačius patiekalus.
- Tajai geria alų su ledukais. Mes juokaudami sakome, kad pirmas požymis, kad tampi tailandiečiu – pradedi gerti alų su ledukais.
- Ledų sumuštinis – tarp dviejų baltos duonos sumuštinių duonos riekelių (kurią naudojame skrudinimui) dedami du naminių kokosinių ledų kaušeliai ir apibarstoma konservuotais kukurūzais, kartais dedama ryžių ar žemės riešutų. Būtinai pabandykite!
- Tailande yra apie 35000 šventyklų! Žinoma norint jas aplankyti reikalinga pakankamai derama apranga: jokių šortų ar marškinėlių be rankovių!
- Jeigu jums patinka karštis keliaukite į Bankoką! Jis buvo įvardintas karščiausiu miestu pasaulyje!
- Tailande alkanas tikrai neliksi – maisto pilnos gatvės, daugybė restoranų. Čia nepopuliaru gamintis namuose, dauguma tailandiečių valgo mieste.
- Kiekvienas jūsų patiekalas bus pagardintas cukrumi ir skonio stiprikliu, nebent paprašysite jų nedėti. Kavinės, kurios laikosi sveiko maisto principų didelėmis raidėmis būna užsirašę apie tai, kad cukraus ir skonio stipriklių nenaudoja.
- Populiarus energetinis gėrimas „Red Bull“ kilo iš Tailando.
- Tailande yra nelegalu išeiti iš namų be… Apatinių kelnaičių!
- Tajų raštas atkeliavo iš sanskrito.
- Dauguma tajų neištaria R ir S raidės.
- Vienas žodis ištartas skirtingu tonu gali turėti daugybę reikšmių.
- Anksčiau kiekvienas vyras iki 20-ies turėjo bent kartą gyvenime pabūti vienuoliu.
- Vienas iš dešimt Tailando gyventojų gyvena Bankoke.
- Daugiau nei 4 milijonai tailandiečių serga diabetu – tikrai nesitikėkite, kad valgot tik sveiką maistą 🙂
- Vaisiumi karaliumi tituluotas durianas – specifinio kvapo ir skonio vaisius. Kartą gyvenime paragauti būtina.
- Mangustinas (liet. mangostaninė garcinija) – karalienės vaisius. Jo naudų sąrašas ilgas: gausu vitamino C, mažai kalorijų, turi priešvėžinių savybių, mažina cukraus kiekį kraujyje ir t.t.
- Bent jau man, kokosai Tailande yra patys saldžiausi ir skaniausi kokosai kiek esu ragavusi.
- Jauno kokoso vanduo yra tikras mineralų ir vitaminų šaltinis – tai vaistas nr 1 nuo visų ligų.
- Populiariausi tailandietiški patiekalai visame pasaulyje – tailandietiški makaronai Pad Thai ir sadžiarūgštė aštroka sriuba Tom Yam.
- Tailando virtuvė pasižymi skonių įvairove – aštru, saldu, sūru, kartu ir viskas, būtinai, vienoje lėkštėje.
- Tailandiečiai nevalgo su pagaliukais! Su pagaliukais jie valgo tik makaronus, bet jei gali, renkasi valgyti šaukštą ir šakutę.
- Tailande labai netvirtos santuokos – labai daug išsiskyrusių šeimų, neištikimų vyrų ir moterų- kuo buvau labai nustebusi. O skyrybos Tailande kainuoja apie 50 Thb ir išskiria sutuoktinius per 5 minutes!
- Tailande yra 127 nacionaliniai parkai (iš jų 22 jūroje). Bent keletą aplankyti būtina!
- Labai svarbi pietų Tailando civilizacijos ir kultūros dalis – stikliniai karoliukai! Apie tai sužinojau tik aplankiusi Andaman muziejų Krabi mieste. Kitaip tariant, jei ne stikliniai karoliukai, pietų Tailandas nebūtų toks, koks dabar yra 🙂
- Tailandas yra didžiausias ryžių eksportuotojas visame pasaulyje. O ir ryžiai čia visai kitokio skonio nei Lietuvoje!
- Na ir paskutinis, bet ne prasčiausias faktas – kartą pabuvęs Tailande, norėsi sugrįžti čia vėl ir vėl 🙂
Jei radote neatitikimų ar klaidinančios informacijos – būtinai pasidalinkite komentare!
Apie Tailandą rašome ir savo FB bloge – draugaukime 🙂
Naudingos nuorodos keliaujantiems į Tailandą
Viešbučių užsakymas: Booking.com ir AgodaViešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai
3 komentarų
Sveiki, 16 punkte rašoma „Budizmas Tailande yra labiausiai paplitusi religija. Budistai – 96% , musulmonai – 4,6%, krikščionys – 0.7%.” Procentų suma neturėtų viršyti 100. Kažkur yra netikslumas. Bet šiaip straipsniai puikūs 🙂
Dėkojame, Mariau, už pastebėjimą. Patikslinome 16 punktą: Budistai – 94% , musulmonai – 5%, krikščionys – 1%. Įsimintinų ir saugių kelionių Tailande!
Aš dar galiu patikslinti, kad taip gali būti dėl to, kad dalis laiko save ir budistais, ir priskiria kitai religijai, nes duomenys buvo imami iš oficialių šaltinių. bet gal kažkas ir sumaišyta, nes straipsnis jau senokas