Šį kartą „Tailandiečių” rubrikoje kalbiname Austę ir Vidmantą, Bankoke pragyvenusius keletą metų.
-Kaip, kada ir kodėl atsidūrėte Tailande? Kurioje vietoje gyvenate?
Atsidūrėm Tailande beveik prieš 3 metus. Studijavom Anglijoj, paskui kelis metus padirbėjom ir nutarėm pakeliaut kur nors toli toli prieš grįžtant į Lietuvą. Kadangi visų santaupų nenorėjom išleist, pradėjom domėtis darbo galimybėmis Azijoj. Pasirodo nelengva, bet anglų kalbą mokyti Tailande didelės patirties nereikia. Perskaitėm bibliotekoj kiek radom knygų, išsilaikėm intensyvius mokymo kursus ir susiradom anglų kalbos mokytojų darbus. Šiuo metu gyvenam ir dirbam Bangkoko pakrašty, ramioj vietoj (Bankokas nėra vien smogas ar tuktukų pergrūsti kamščiai).
-Ką jūs čia veikiate? Papasakokit šiek tiek apie mokytojo darbą Tailande, ypatumus ką reiktų žinoti.
Mes mokom tailandiečių vaikus anglų kalbos, darbas nuo 7 iki 5. Dirbam skirtingose mokyklose, bet abi privačios ir abi vien mergaičių. Tailandiečių mokyklos nesikuklina savo dydžiu – apie 3000 mokinių yra normalu, klasių dydis nuo 25 iki 50. Kas buvę Tailande turbūt pastebėjo, kad anglų kalbos lygis ne aukštas. Kai 50 mokinių klasėj, tai jie ir išmoksta kaip „praslyst“ ne tik pamokoj, bet ir gyvenime…
Ar sudėtingas darbas? Kartais grįžę tiesiog sukrentam ant lovos, o kartais entuziastingai dalijamės įspūdžiais kaip smagiai pamokos praėjo. Iš pradžių kol apsipratom su tailandietišku požiūriu į mokslus, pažymius ir apskritai gyvenimą (sabai sabai), streso buvo nemažai, bet dabar visai kitaip.
Tik energijos vis tiek darbas atima nemažai. Niekada nesuvokėm koks sudėtingas mokytojo darbas kol patys nepradėjom mokyti. Gaila matyt daug užsieniečių, kurie atvažiuoja vos porai mėnesių, neturi jokio intereso mokyti ir paskui skundžiasi, kad nekenčia darbo. Tai tikrai nėra lengvas būdas prasiilginti savo keliones, kaip daug kas mano. Reikia gerai pasvarstyti ar mokytojo profesija tikrai tau.
-Kas labiausiai patinka gyvenant Tailande?
Važinėt visur su motoroleriu! Šiaip baisu, kad aptingom iki vietinių lygio ir niekur nebevaikštom, visur tik su motoroleriu važinėjam, net 100 metrų iki 7-11. Reikia neužmiršt kaip tas kojas kilnot – kairę, dešinę… Smagiausia – mūsų mini kelionės: ar saulėlydžio nuvažiuot pažiūrėt, ar persikelt į kitą upės pusę patyrinėt vietinį turgelį, ar išvažiuot savaitgaliui į nacionalinį parką su palapine.
Dar patinka graži gyvenama vieta už prieinamą kainą. Anglijoj už dvigubai tiek nuomojomės mažą butuką, o dabar priešais langus – baseinas. Prieš atsikraustant galvojom, kad eisim į baseiną kasdien, bet kai esi užsiėmęs, dirbi, tai nerandi laiko net išsimiegoti. Užtat kaskart kai išlendam bent pusvalandžiui pasidegint ir pasimaudyt, atrodo lyg mažos atostogos.
-Su kokiais iššūkiais gyvenant teko susidurti? gal galite papasakoti kokią nors gyvenimišką istoriją?
Stereotipai. Itin didelio iššūkio kaip ir neturėjom, bet sunkiausia buvo surišt internetinius skaitalus su realybe. Po mokymo kursų Chiang Mai pradėjom ieškot darbo. Prieš atvykstant praleidom gal 6 mėnesius renkant visokią informaciją, įskaitant naujus straipsnius ir blogus (taip, pusmetį! Kaip sakoma, jei darai – daryk gerai).
Internete perskaitėme, kad norint susirasti mokytojo darbą, reikia vaikščiot po mokyklas ir dalint savo gyvenimo aprašymus (CV), kaip po kokias kavines studentavimo laikais. Prisispausdinom CV, valandų valandas žymėjomės Google žemėlapyje rastas mokyklas ir pradėjom žygį. Tvarkingi batai, marškiniai – saulė kepina nežmoniškai, prakaitas bėga, nepatogu. Kaip mokyklos atrodo neįsivaizduojam, atstumai dideli, bet vis vien pėstute einam – važiuot brangu, nes tada dar ir kiekvieną išleistą centą į knygutę rašėmės!
Jei sugebi patekt į mokyklos vidų – tuščia, visiem atostogos, nieks nieko nežino arba siūlo eit į kokią agentūrą. Pasikliovę interneto patarimais porą dienų paprakaitavom ir nutarėm, kad vaikščiot ir dalint CV turbūt buvo populiaru prieš kokius 20 metų, tad pradėjom ieškot skelbimų internete (iš kur mums žinot, kad Tailandas toks modernus, kai gatvėj seni tuktukai važinėja…).
Tada suvokėm, kad viskas kaip ir Europoj – internete. Pradėjom siuntinėti CV pagal skelbimus, ir po keleto dienų sutarėm dėl kelių interviu internetu. Vos nesutarėm dėl kažkokio darbo mažam miestely, bet dabar neįsivaizduojam kaip ten būtumėme išgyvenę būtent dėl maisto. Tada gavom atsakymą iš Bankoko – darbdaviams patikom. Kadangi Bankoko vengėm kaip velnio, tai iš pradžių irgi dvejojom, bet tai buvo geriausias sprendimas kokį galėjom priimt!
Dar vienas stereotipas, kuris atsiliepė finansiškai – kad čia galima visko pigiai prisipirkt, tad visus tvarkingus rūbus Lietuvoj palikom. Kai reikėjo nusipirkt kokybiškus rūbus ir batus tai išleidom ne vieną ir ne kelis tūkstančius batų, nes tie „pigūs” dalykai tai yra turistiniai marškinėliai ir drambliukų kelnės. Kokybiški rūbai brangesni nei Lietuvoj ar Anglijoj!
Mes savo blogą iš dalies ir pradėjom rašyt todėl, kad internetas pilnas išpūsto burbulo. Lietuviškai dar įmanoma rast kažko naudingo, bet angliškai tai didžioji dalis internetinių dienoraščių rašomų 18-inių „backpackerių” (lt. „kuprinėtojų”), kurie dalinasi savo „naudingais“ patarimais. Mes rašom savo įspūdžius ir keliam nuotraukas nes norim padėt tokiems kaip mes, pavargusiems nuo „Get my free travel e-book“ ir „Best Thailand…Koh Phi Phi“ bulvarinių skaitalų. (Bulvarinė spauda – periodiniai ir neperiodiniai leidiniai, skiriami nereikliems, neišlavinto skonio skaitytojams.- Wikipedia.org)
-Jūsų mėgstamiausi patiekalai – ką manote apie tajišką virtuvę?
Mudviejų užsakymas vietiniam restoranėlyje kiekvieną kartą toks pat: somtam (papajos salotos) arba tam mamuong (mango salotos), yam kai dao (keptų kiaušinių salotos) ir kaaw pad pak (kepti ryžiai su daržovėm). Dar karts nuo karto pad thai užsimanom. Salose valgom panang curry.
Bet šiaip tailandietišką maistą valgom gana retai – maždaug kartą per savaitę. Mes abu vegetarai ir stengiamės valgyti sveikai, tad atvykus į Tailandą maistas mums buvo didžiausias iššūkis (mes čia atvažiavom dėl maisto, prisižiūrėję visokių video ir prisiskaitę kaip čia „nerealu” valgyt). Tailandiečių virtuvėj vien mėsa arba žuvis, o jei ir yra kokių daržovių, jos dažniausiai būna sukeptos ir suvirtos. Iš pradžių bandėm viską ragaut, bet greitai įsigijom virtuvės įrankius ir pradėjome gamint patys. Įsivaizduoju skaitytojus burnojančius, ką čia „šnekam”, bet daug vietinių iš tikrųjų valgo nelabai skaniai. Aišku, ten turistai nelabai ir eina. Bet kiekvienam kitaip, nes nuo valgančio ir gaminančio labai daug priklauso, ir ne tik Tailande.
-Ar daug keliavote Tailande? Kokios mėgstamiausios vietos čia ir į kur norėtumėt grįžti? Ką dar norėtumėte aplankyti ar pamatyti?
Apkeliavom nemažai, bet kai sužinai apie 100 naujų vietų, o aplankai dvi, tai atrodo, kad niekur nebuvę. Didžiausią įspūdį paliko Mae Lana šiauriniam Tailande (virš Chiang Mai) ir Krabi regionas pietuose. Vietos, kuriose smagu ramiai pabūti: Sukothai istorinis parkas, Khao Yai nacionalinis parkas, Ko Samet, Tonsai papludimys netoli Railay. Labai patinka važinėt mažais keliukais tiek pačiam Bangkoke, tiek už jo ribų, atrasti vietų kurios dar nėra modernios, paprasti mediniai namai, klebantys iš lentučių sukalti tiltukai per kanalus ir ramūs žmonės. O aplankyt norisi dar labai daug – Chiew Lan ežerą, mažesnes salas pietuose, nacionalinius parkus šiaurėje, nemažai vietų aplink ir pačiame Bangkoke.
-Ką vežate lauktuvių draugams ir artimiesiems?
Per visą laiką kiek čia esam nebuvom grįžę namo, tai nieko nevežam 🙂 Kartais siuntinį ar atviručių nusiunčiam kai keliaujam po kitas Azijos šalis.
-Be ko tailandietiško neįsivaizduojate savo gyvenimo?
Be motorolerio. Prieš įsigyjant ilgai svarstėm ar tikrai reikia, nes gyvenam beveik prie pat BTS stotelės, viskas šalia. Bet motoroleriu apvažinėjom tiek vietų, kur viešuoju transportu nenusigausi, arba sumokėsi tūkstančiais už privatų transportą. Dabar neįsivaizduojam kaip reiktų be jo gyvent.
-Ką patartumėte norintiems ilgiau pagyventi Tailande?
Suvokti, kad nemažai gražių dalykų apie Tailandą gražūs tik kol atostogauji, o ne gyveni čia (nu kaip teisingai čia Austė parašė – redaktorius Vidmantas patenkintas). Reikia apsišarvuoti kantrybe. Daug kam tailandietiškas „sabai sabai“ požiūris atrodo labai gražus – gal ir gražus kai sėdi po palme paplūdimy ir geri kokteilį. O kai reikia kažką rimto susitvarkyt, pamatai koks kenksmingas tas požiūris, ir iš Europietiškos (organizuotos) perspektyvos suvoki kodėl čia tiek korupcijos – kartais nėra kito budo kažką susitvarkyt. Jeigu Lietuvoj užknisa institucijos, Tailande užknis dar labiau. Atsakomybės jie prisiimt nemėgsta, parodyt kad nežino ar nesupranta – negali (nes „praras veidą“), tai gaunasi begalinis siuntinėjimas iš vieno galo į kitą. O kur dar dvigubi standartai tailandiečiams ir užsieniečiams. Bet patirtis vis vien įdomi, kažkas visiškai kitokio.
-Ką patartumėte keliautojams?
Sekti mus Instagram’e. Ne ne, juokauju. Vis dažniau susitinkam žmones, kurie vyko ar nevyko į kažkokią vietą dėl to, kad paskaitė ar išgirdo prastus atsiliepimus. Svarbiausia – pabandyt suprast ar žmogus, kuris tai rašo yra bent kiek panašus į jus. Ilgiau pagyvenę ir sutikę skirtingų žmonių suvokėm kad skirtingi keliautojų tipai susidaro labai skirtingus įspūdžius apie tą pačią vietą. Karts nuo karto Tailandas Savarankiškai grupėj atsiranda nestandartinis postas su iš tikrųjų savarankiškais keliavimo ypatumais, tai tokius ir rekomenduočiau sekti – jie būna tiksliausiai apibūdinantys situaciją.
Austės ir Vidmanto rekomendacijos Bankoke
Lankytinos vietos
Turistinių Bankoko „privalomų aplankyti vietų“ pilnas internetas, tai paminėsim kelias mažiau turistines alternatyvas:
- Rot Fai night market. Autentiškesnis nei Ratchada ir JJ Green (Chatuchak), ir atmosfera jaukesnė, dauuug daugiau vietos, mažai užsieniečių (nebent šis interviu bus VIRAL ir pradės tūkstančiai lietuvių ten lankytis :D). Yra ir nerealus senovinių automobilių muziejus.
- Paplaukt Chaophraya upe. Bet ne su „tourist boat“, o vietiniu maršrutu. Dar galima išlipt ir aplankyt kurią nors šventyklą, ar kelias. Kad ir tą pačią Grand Palace.
- Saulėlydis rooftop bare. Vaizdai nerealūs, kaina ne super didelė, bet su flip-flopais (šelpetėmis) ir šortais neįleis.
- Green Lung arba Ko Kret. Šios vietos yra skirtos ramiai praleist dieną, išsinuomot dviratį, pasidžiaugt ramybe atokiau nuo Bankoko šurmulio. Kažkada turbūt visas Bangkokas taip atrodė – pelkės, palmių plantacijos, namai ant polių, o dabar likę tik keli lopinėliai tokie, kuriuos būtina pamatyti.
- Lumpini parkas (turint mažai laiko) arba Ancient City (turint visą dieną) – ypač su vaikais. Lumpini parke nemažai didelių driežų ir parkas labai patogioj vietoj. O Ancient City yra milžiniškas parkas su daugelio šventyklų replikom iš viso Tailando, tobula vieta norint pasidžiaugt architektūra be žmonių masės, važinėjant dviračiais medžių pavėsy. O dar pakeliui į parką pamatysit nemažai vietinio gyvenimo.
- Apsilankyt vietiniam turguj – Klong Toey arba Samrong (dideli ir labai vietiniai). Paragaut užkandžių, nusipirkt vaisių, patyrinėt ką vietiniai pardavinėja, perka ir valgo.
Kavinės, restoranai Bankoke
Į restoranus retai vaikštom, o jaukių kavinių čia daugiau negu žmonių, tai kaskart aplankom naują. Vienintelė kurioje esam buvę daug kartų, tai kačių kavinė Cat Cafe by Dome (einam kačiukų paglostyt).
Rekomenduojam būtinai paragaut kažką iš vietinių restoraniukų gatvėse ar turguj – tiesiog dairykitės ir ragaukit kas sudomina.
O Bankoko kavinių ir restoranų labai daug aprašyta http://bk.asia-city.com/, geriausia kiekvienam pagal norus, kainą ir vietą išsirinkt pačiam.
Barai (Austė ir Vidmantas yra aplankę daugelį Bankoko barų ant stogo, vadinkime juos šios srities ekspertais)
CRU – pats prabangiausias baras, kokiam esam buvę, bet ir kainos prabangios. Nors už populiariuosius Moon Bar, Baiyoke ir Lebua ne ką brangesnis, bet išvengsit turistų „mėsmalės”.
Char – jaukus, nebrangus, su geru vaizdu ir muzika, kūrybingais kokteiliais.
Vanilla Sky arba Cielo – geriausi saulėlydžiai, o Vanilla Sky dar ir kokteiliai labai skanūs.
Brewski – populiarus naujas baras, su gražiais saulėlydžiais ir skaniu alumi (craft beer).
Austės ir Vidmanto blogą skaitykite ČIA (anglų k.) arba sekite juos Instagrame.
Visos nuotraukos yra Austės ir Vidmanto nuosavybė, kopijuoti draudžiama.
Jei gyveni Tailande ir nori pasidalinti savo „tailandietiška” patirtimi, parašykit mums žinutę labas@tailandieciai.lt. Galbūt keliavai Tailande, ir norėtum pasidalinti maršrutu, viešbučiais, o gal savo sukurtu video? Mes taip pat pasiruošę jūsų nuotykius aprašyti 🙂
Kas mes? Skaitykite čia.
Ieškote viešbučio Bankoke? Geriausi pasiūlymai:
Booking.com
Naudingos nuorodos keliaujantiems į Tailandą
Viešbučių užsakymas: Booking.com ir AgodaViešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai