Mintis parašyti apie kitus Tailande gyvenančius lietuvius sklandė jau seniai. Pasidalinau šia idėja su čia gyvenančiais keliais lietuviais ir ją pamiršau tol, kol vieną dieną negavau teksto iš Patajoje gyvenančios Sonatos. Gavus perskaičiau net kelis kartus – atrodo, kad su ja kartu lankiausi vietose, kuriose pati nė karto nebuvau. O ir pati kelionė visuomet įdomesnė pasinaudojus neįkainuojamais vietinių patarimais! Taigi, šį kartą kalbinu tailandietę iš Lietuvos Sonatą:
-Kur ir kiek laiko gyvenate Tailande, kokie vėjai jus čia atvedė? Kurioje vietoje šiuo metu gyvenate?
Gyvename su šeima Chonburi provincijoje, Banglamunge, netoli Patajos. Žinau, žinau, daug kas sako: „Ui, Pataja… Tai vieta, kur nenorėčiau grįžti”. Bet mes gyvename šiek tiek nuošaliau nuo triukšmo ir naktinio gyvenimo, taigi, galime džiaugtis ramybe, o taip pat ir gyvenimo mieste privalumais.
Mano vyras atvyko į Tailandą prieš 20 metų, tada, kai Pataja buvo kaimas tarp džiunglių, o tokios vietos kaip Phuketas buvo neišvystytos. Aš dažnai pavydžiu jam, kad jis turėjo galimybę matyti dar visai neturistinį Tailandą ir pokyčius jame.
Aš pati atvykau pirmą kartą prieš penkerius metus. Po to ėmiau skraidyti kelis kartus per metus, kas kartą mano apsilankymai Tailande būdavo vis ilgesni ir truko 3-6 mėnesius, o štai šiemet įvyko didysis persikraustymas iš Lietuvos ir mano sūnus ėmė lankyti tarptautinę mokyklą Tailande.
-Ką jūs šiuo metu veikiate?
Turiu įmonę, registruotą Lietuvoje. Joje ir vyksta pagrindinė veikla. Tailando rinkoje kol kas dar nedirbu. Esu marketingo specialistė bei koučerė ir dirbu su klientais iš Vakarų bei Lietuvos. Tai man idealus darbas ir gyvenimo būdas, leidžiantis dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. Tuo pačiu metu galiu ne tik dirbti, bet ir keliauti, pažinti, pamatyti ir mėgautis gyvenimu. Darbo vietą susikuriu ten, kur tą dieną noriu – prie baseino Bali, Estijos paplūdimy, Lietuvoj prie ežeriuko arba dviejų savaičių išvykoj su kateriu po Suomijos salynus… Taip gyvenu jau apie dešimt metų ir tikrai nenorėčiau, jog būtų kitaip.
Mano vyras turi verslą Tailande, jis dirba su darbo leidimu ir darbo viza. Darbo vizai gauti yra reikalavimai įmonės įstatiniam kapitalui, o taip pat yra privaloma įdarbinti 4 tailandiečius norint įdarbinti vieną vakarietį. Žinoma, Tailande niekada negali būti tikras dėl vizos – įstatymai keičiasi nuolatos, reikalavimai skiriasi net atskiruose miestuose. Čia vis dar daug laisvės turi pareigūnai ir savavališkai interpretuoja įstatymus.
Norintiems įsidarbinti Tailande, tačiau nekurti savo verslo, rekomenduočiau siųsti CV į tarptautines kompanijas. Mano žiniomis, lengviausia užsieniečiams įsidarbinti yra IT, viešbučių ir NT srityse. Dažnai sutinku užsieniečius, tarp jų ir rusus bei ukrainiečius, dirbančius mokyklų, ligoninių adminsitracijoje. Kursuose, kur mokausi tajų kalbos, mokosi Vakarų europiečiai – inžinieriai, padalinių vadovai, dirbantys arba dirbę Tailande.
Jei nenorite dirbti Tailando rinkoje, lengvesnis būdas gauti vienerių metų neimigracinę vizą – mokytis tajų kalbos kalbų mokykloje arba leisti vaikus į mokyklą Tailande. Tokiu būdu ir vaikai, ir jūs gaunate metinę vizą.
-Gyvenimo Tailande subtilumai. Kas jums patinka, o kas nelabai? Gal galite papasakoti kokią nors čia nutikusią „gyvenimišką“ istoriją?
Tailande, žinoma, man labiausiai patinka klimatas ir tai, kad galiu gyventi prie jūros. Taip pat patinka, kad čia galima leisti sau gyventi pagal aukštesnį gyvenimo standartą už tuos pačius pinigus. Tarkime, lankome sporto klubą, kur mėnesio narystė kainuoja 28 eurus, tačiau naudojamės ne tik gerai įrengta sporto bei aerobikos sale, bet ir viešbučio, kuriam priklauso sporto klubas, trimis gigantiškais baseinais, paplūdimiu, ten pat yra restoranai ir masažo salonas. Taigi, apsilankymas sporto klube savaitgalį gali tapti malonia pramoga visai šeimai.
Patinka, kad valgyti vietinėse kavinėse yra pigiau nei įprastą mums maistą gamintis namuose, o taip pat smagu, kad čia tikrųjų gali gauti kokybiškas paslaugas – viešbučiuose, restoranuose ir kitose įstaigose.
Kas nepatinka? Negaliu sakyti, kad nepatinka, bet reikia priprasti. Čia kitoks mentalitetas. Tajai nesako „ne”, todėl jų „taip” visada reiškia „galbūt”. Dažnai, kai tenka kreiptis į kokias valdžios įstaigas, tenka gauti po kelis atsakymus. Vieni sako galima, kiti negalima, kiti, vengdami atsakomybės, siunčia dar kitur…
O patirčių buvo daug ir įvairių. Neigiamos patirtys dažniausiai atsiranda tik dėl veno dalyko – tajai labai vengia prisiimti atsakomybę, todėl jie dažnai siunčia kitur. Ir taip be galo.
-Kokios jūsų mylimiausios vietos Tailande, kur norisi visada grįžti?
Man patinka Koh Chang – važiuojam ten bent kartą per metus, Khao Yai nacionalinis parkas, būtinai nuvykite prie upės Kwai – nes tai ne tik unikali patirtis, bet ir istorija: pasivažinėkite traukinuku per tiltą, pamiegokite nameliuose ant vandens. O taip pat Chiang Mai, Ayutaya. Man taip pat patinka Bangkoke naktį sėdėti kokio nors dangoraižio restorane ir stebėti didžiulio miesto panoramą.
Artimiausioje ateityje norėčiau aplankyti Sukhotai – vietą, kur gyvavo Sukhotai karalystė, ir Khao Sok nacionalinį parką.
-Kokie tajiški patiekalai jums labiausiai patinka? Ką galite pasakyti apie tajų maistą?
Ilgą laiką mėgstamiausias būdavo Khao Pad Tale (ryžiai su jūros gėrybėmis), bet labai mėgstu Tom Yam, Pakapong Nueng Manao (garinta žuvis su čili, citrina, česnaku), Pad Preaw Wan Koong (jūros gėrybės saldžiarūgščiame padaže). Man patinka beveik viski patiekalai, išskyrus džiovintą žuvį ir durianą 🙂
-Ką vežate iš Tailando lauktuvių draugams ir artimiesiems? Be kokių tajiškų produktų jūs neįsivaizduojate savo gyvenimo?
Iš Tailando vežam vaisius, saldumynus, Jim Thompson šilko dirbinius, kosmetiką, arbatas, prieskonius. Aš tiesiog jau neįsivaizduoju gyvenimo be tajų maisto!
-Ką patartumėte tiems, kurie planuoja atvykti į Tailandą pagyventi?
Tiesiog atvykti ir pagyventi. Puiki patirtis, praplečia akiratį, suvokimo ribas, ugdo toleranciją. Patarčiau nelaukti, o kuo greičiau į tai nerti ir išbandyti.
-Kodėl verta bent kartą atvykti į Tailandą?
Mes labai mėgstame keliauti, pasaulyje yra labai gražių vietų ir siūlau kuo daugiau jų aplankyti, bet… jei norite paragauti skaniausio maisto – reikia važiuoti į Tailandą. Tailando virtuvė išsiskiria skonių ir derinių gausa. Skirtingai ne italų, kur dominuoja česnakas, bazilikas, oreganas, pomidorai ir alyvų aliejus, Tailande negali išskirti kažkokio prieskonių derinio. Jų virtuvė labai labai įvairi. Telieka imti ir viską ragauti… Tiesa, yra vienas bendras dalykas – dauguma patiekalų iš tikro aštrūs.
-Ką patartumėte tiems, kurie atvyksta pakeliauti po Tailandą?
Darykite tai drąsiai. Čia labai pigūs autobusai, vietiniai skrydžiai, o taip pat nebijokite naudotis taxi paslaugomis, nes tai nėra brangu. Tarkime, kai važiuoju į Bangkoko oro uostą, kuris yra už daugiau nei šimto kilometrų, moku 900 THB, t.y. apie 22 eurus. Jei imi taksi, tarkime 6-8 valandoms apžiūrėti apylinkes, regioną, kainuos apie 2000 THB. Taip daug lengviau pamatyti daugiau per trumpesnį laiką, nei keliaujant su agentūra.
-Ką rekomenduotumėte būtinai aplankyti /nuveikti Patajoje?
Netoliese mūsų yra 9 salos, tad jei norisi pabėgti į laukinę gamtą, geriausias būdas – nusamdyti „speedboat” ir leistis į salą.
Taip pat reiktų pamatyti Khao Chi Chan kalne 160 m sėdinčio Budos atvaizdą, sudėliotą iš gryno aukso plokštelių, The Sanctuary Of Truth, Art in Paradise, kur laiką praleisite su visa šeima. Patają irgi rekomenduočiau aplankyti, nes tai yra patirtis. Žmonės vyskta į Amsterdamą, pajausti tikros laisvės skonį ir atmosferą, pavaikščioti Raudonųjų žibintų kvartalu… Tas pats ir Tailande – tai dalis kultūros, kurią nors kartą gyvenime įdomu patirti. Aš pati tik kartą buvau Walking street, bet tikrai džiaugiuosi, kad turiu tokią patirtį. Žinoma, naktinio gyvenimo daug ir Bangkoke, bet Pataja turi kažkokį savitą charakterį. Pavaikščiokite Beach Road dienos metu. Stulbinamas kiekis vakariečių pensininkų sėdi baruose. Atkreipkite dėmesį į jų veidus – čia jiems gerai, jie jaučiasi tikri „kazanovos” 😉
Priminsiu, kad Patajos miesto kultūra ėmė formuotis po Vietnamo karo. Amerikiečiai kariai, nenorėdami grįžti namo, ėmė kurtis čia, kur juos pasitiko tikros deivės – tajės. Jos nuolankios, švelnios, bet kuris vyras gali jaustis ypatingu. Įsivaizduojate, vyras, kuriuo savo šaly nesidomėjo moterys, atvykęs į Tailandą „pražįsta”! Žinoma, jam tada nieko negaila tokiai moteriai, prie kurios jis jaučiasi nepakartojamas. Jis nuperka namus, kuriuos registruoja tajės vardu, nes užsieniečiams yra labai limituotos galimybės turėti turtą, pilnai jas išlaiko. Dažnai skaitau spaudoj, kad kas mėnesį užsieniečiai savo „girlfriends” moka po 1000 eurų ir daugiau asmeninėms išlaidoms! Gal tada neverta stebėtis, iš kur tiek daug Ladyboy? Jie juk irgi nori lengvų pinigų 🙂
Patajoj tikrai gausu labai gerų ir nebrangių restoranų. Čia sunku pasiilgti Europos maisto, nes yra daug vokiškų, švediškų, prancūziškų, ispaniškų, itališkų, japoniškų, korėjiečių, tajų, vietnamiečių ir kitų šalių restoranų. Gali gauti įspūdingą vertę už savo pinigus, kaip tarkime vokiško, švediško maisto arba midijų valgyk kiek nori bufetas už 399 THB ar dar mažiau.
Žinau, kad daug kas žavisi tajų masažu ir iš savo patirties galiu pasakyti, kad lyginant su tuo, ką gauni Lietuvoje, tai čia beveik visada yra geriau. Bet patys geriausi masažai lyginant ne su Lietuva ar Europa, bet su Tailandu, yra Healthland SPA.
SONATOS TOP VIETOS PATAJOJE:
Restoranai:
Cabbages and condoms
Vientiane – vietnamiečių ir tajų virtuvė
Aroy – čia midijas valgom didžiuliais puodais 🙂
Moonlight – tikrai prabangiai, gurmaniškai vakarienei
Viešbučiai: viešbučiuose Patajoj pati negyvenu, todėl nieko neparekomenduosiu. Patajoj apstu gerų viešbučių, bet jei atvyksta giminaičiai ar draugai, rekomenduojame apsistoti apartamentuose ar viloje. Jei vis tik norisi viešbučio centre ir tikrai gero pliažo – apsistokite Wong Amat Beach paplūdimyje. Jame galiu rekomenduoti Centara Grand Mirrage. Čia smagu ir šeimoms su vaikais 🙂 Daugiau viešbučių šiame paplūdimyje rasite ČIA.
Arba rinkitės Jomtien Beach paplūdimį.
Lankytinos vietos aplink Patają:
Šventyklos:
The Sanctuary of Truth
Wat Phra Yai
Wat Yansangvararam
Wat Nong Yai
Koh Loy Park
Buddha Mountain (Khao Chi Chan), Sattahip
Vynuogynai, tajų vyno degustacija, tajų „Italija”:
Silverlake www.silverlakevineyard.com/
Kultūra ir unikalios patirtys:
Nong Nooch Tropical garden
Thai thani village
Floating market
Vaikams:
Art in Paradise
Underwater world
Sriracha Tiger zoo
Khao Kheow Open Zoo Night Safari
The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm
Pattaya Sheep farm and races
Wonder farm
Visiems labai rekomenduočiau apsilankyti First Class cinema – net ėjimas į kiną gali tapti nepamirštamu.
Tąjų boksas:
Max Muay Thai Stadium Pattaya
Transvestitų arba naktinis gyvenimas:
Alcazar show
Tiffany show
Colosseum show
Walking street
Pabėgimas į salą:
Ko Phai – nuostabi vieta paviršiniam nardymui
Ko Samed
Ko Sichang
Ko Lan
Ko Chang
Patarimas: vykstant į Patają, sekite naujienas, nes gausu kasmetinių labai geros kokybės renginių, tokių kaip kaubojų festivalis, buffalo lentynės, lovų lenktynės, baikerių savaitgalis, vegetarų festivalis, tarptautinės fejerverkų varžybos, long-boat varžybos ir kt.
Dėkojame, Sonata, už pasidalinimą ir, tikiuosi, iki greito pasimatymo! Daugiau apie Tailando lietuvius ČIA.
Naudingos nuorodos keliaujantiems į Tailandą
Viešbučių užsakymas: Booking.com ir AgodaViešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pervežimai: Klook
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida) | Airalo
Visa informacija vienoje vietoje:
Tailando atmintinės | Kelionių maršrutai